Proč stále pro holčičky růžová a pro chlapce modrá

Zvykli jsme si holčičky oblékat do růžové a chlapce do modré barvy, je to jasné rozdělení pohlaví, v dnešní době, kdy je možné vědět pohlaví dítěte ještě před porodem, maminky nakupují pro holčičky vše ve všemožných odstínech růžové, s motivy princezen, ve stejných barvách připravují i dětský pokojíček, to samé dělají i maminky, které čekají narození chlapečka, jen s tím rozdílem, že v barvě modré a s motivy superhrdinů poslední doby.
růžová s modrou
Proč je tomu vlastně tak a kde se vzal tento zvyk?
Ve skutečnosti se nejedná o něco, co tak bylo odjakživa. Naši předci tento stereotyp vůbec neznali. Na začátku bylo do šesti let nejobvyklejší dětské oblečení bílé a to bez ohledu na pohlaví dítěte. Barevnější oblékání se masově objevilo někdy v polovině devatenáctého století, i když stále dominovala bílá a barvy pro pohlaví rozhodně nebyly ustálené.
oblečení pro holčičku
Co víc, když se na začátku století dvacátého dělaly různé ankety mezi rodiči, často se objevovalo, že chlapecká barva je růžová a dívčí světle modrá. Odůvodnění bylo logické – růžová je jemnější verzí bojovné červené, takže se k malému chlapečkovi velmi hodí a blankyt to je něžná barva mimo jiné spojovaná i s Panenkou Marií. Výběr barev oblečení pro dítě se občas spojoval také s barvou očí nebo vlasů. K dnešnímu převažujícímu přístupu došlo ve čtyřicátých až padesátých letech minulého století.
chlapeček v klobouku
Právě přesto, že kdysi tomu bylo spíše naopak, takovéhle rozlišování holčiček od chlapečků, začalo hlavně poté, kdy se Karolína monacká dostala jako dcera herečky a kněžny Grace Kellyové na stránky časopisů celá v růžovoučkém.

V dnešní době ani samy děti, když už „poberou“ trošku rozumu, většinou nechtějí (převážně holčičky) chodit celé v růžovém a s motivy princezen, proto je dobré děti raději oblékat v neutrálních barvách, a v motivech upřednostňovat neutralitu, např. motivy zvířat.

Podobné příspěvky